مطالب زیادی در خصوص شیرآلات بهداشتی از نوین شیر منتشر شده است. از انواع شیرآلات گرفته تا نحوه نظافت آن‌ها را در مطالب گوناگون مورد بحث قرار داده ایم. یکی از مهم‌ترین مواردی که در سطح وب بررسی و موشکافی می شود، خرید شیرآلات است. خرید شیرآلات می تواند از طریق فروشگاه های فیزیکی و به صورت مستقیم صورت پذیرد. از طرفی می توان با خرید اینترنتی شیرآلات به مزیت های زیادی دست پیدا کرد که در خرید فیزیکی امکان پذیر نیست. ادامه مطلب را با نوین شیر همراه باشید.

تاریخچه مختصر تحول شیرآلات

شیرآلات مسیر بسیار طولانی را طی کرده اند. اولین شیرها حالت چوب پنبه ای داشتند. مخازن و بشکه های چوبی آب در منازل و انبارها نگهداری می شد. در بخش پایین این بشکه ها نیز سوراخی وجود داشت که توسط همین چوب ها باز و بسته می شد.

شیرهایی که متعلق به سده گذشته هستند، تنها دارای یک ورودی و خروجی بودند و توسط یک فلکه ساده باز و بسته می شدند. این شیرها هنوز هم در منزل بسیاری افراد پیدا می شود. بخصوص اگر به خانه های ویلایی قدیمی سری بزنید، در حیاط آن‌ها و در کنار حوض، شیر آب زردرنگ و خاطره انگیزی را مشاهده می کنید که شما را به گذشته ها پرواز می دهد.

به مرور که آب‌گرم‌کن راه خود را به منازل باز کرد، نوع شیرآلات نیز تغییر کرد. با ورود آب‌گرم‌کن، دو عدد از همان شیرآلات قدیمی در بیشتر جاها وجود داشت. با باز کردن هرکدام از آن‌ها می توانستید به آب گرم و سرد به صورت جداگانه دسترسی داشته باشید.

سپس شیرآلات مخلوط به بازار عرضه شد و با اقبال عمومی روبرو گشت. این شیرآلات در ابتدا به صورت فلکه ای بودند. هنوز هم این نوع شیرآلات تولید می شوند و طرفداران زیادی نیز دارند.

باز و بسته کردن شیرآلات فلکه ای مدت زیادی طول می کشد و باید هر بار کلی آن‌ها را بچرخانید. از آنجایی که هر نوع محصولی که مقداری کار افراد را ساده تر کند، مورد استقبال قرار می گیرد، شیرآلات اهرمی نیز اندک اندک جای دیگر شیرآلات را تنگ و تنگ تر می کنند.

آخرین نوع شیرآلات نیز شیرآلات هوشمند و دیجیتال هستند که هنوز جایگاه خود را در بین عموم مردم باز نکرده اند. قیمت بیش از حد و بیگانگی بیشتر مردم با تکنولوژی بخصوص در کشور ما باعث شده که هنوز این نوع شیرآلات جایگاه محکمی برای خود دست و پا نکنند.

خرید اینترنتی شیرآلات

بسیاری افراد علاقه دارند که به فروشگاه ها و نمایشگاه های فیزیکی مراجعه کرده و با دیدن جنس واقعی نسبت به خرید آن اقدام کنند. خرید فیزیکی بدون شک مزیت های خاص خود را دارد که خرید اینترنتی شیرآلات نمی تواند آن را برای شما فراهم کند. برای مثال با خرید فیزیکی می توان شیرآلات را به صورت دقیق مشاهده کرد و آن‌ها را لمس کرد. رنگ دقیق شیر را بررسی کرد و سپس برای خرید اقدام کرد. مهم تر از همه می توان از هنر چانه زنی در خرید فیزیکی بهره برد. هنری که تمامی ایرانی ها از آن به صورت حرفه ای برخوردارند. غافل از اینکه فروشندگان ایرانی نیز از این هنر باخبرند و قیمت تمامی محصولات را اندکی بیشتر تعیین می کنند تا پس از تخفیف چانه زنی، سود خود را از شما دریافت کنند.

خرید اینترنتی نیز مزیت های بی‌شماری دارد. به سادگی چند کلیک می توانید یک محصول را از چندین فروشگاه مختلف بررسی کرده و بهترین گزینه را برای خرید انتخاب کنید. قیمت فروشگاه های اینترنتی با اینکه قابل تغییر نیست اما بسیار منصفانه است و همین سادگی در مقایسه چند فروشگاه مزیت بسیار بزرگی هنگام خرید محسوب می شود.

هنگام خرید اینترنتی تنوع محصولات بسیار بالا می رود. تمامی محصولاتی که توسط شرکت های مختلف در بازار موجود است را به راحتی می توان در اینترنت مشاهده، مقایسه و خریداری کرد. هیچ فروشگاه فیزیکی نمی توان پیدا کرد که تمامی محصولات شرکت های مختلف را در خود جای داده باشد. این مسئله در خصوص برخی فروشگاه های اینترنتی بزرگ صادق است.

مقایسه و فیلتر محصولات با توجه به رنگ، جنس و تولیدکننده در فروشگاه های اینترنتی یک مزیت بزرگ است. برای مثال تمامی شیرآلات مشکی رنگ را می توان با فعال کردن فیلتر رنگ در فروشگاه اینترنتی در کنار هم مشاهده کنید. برخی فروشگاه های فیزیکی تنها یک مدل شیر از یک رنگ خاص را موجودی دارند.

امروزه تقریباً تمامی فروشگاه های اینترنتی دارای قابلیت بازگشت کالا هستند. اگر محصولی که خریداری کردید، به هر دلیلی معیوب است یا رنگ مورد نظر شما با رنگ تصویر همخوانی ندارد، می توانید آن را بازگشت داده و محصول دیگری را خریداری کنید.

انواع شیرآلات از نظر محل استفاده

در دنیای شیرآلات ۴ نوع شیر تولید و عرضه می شود. البته شیرآلات دیگری نیز برای مقاصد تجاری و نظایر آن تولید می شود اما عمده ترین انواع شیرآلات خانگی همین ۴ نوع هستند.

شیرآلات آشپزخانه، حمام، توالت و روشویی چهار نوع عمده شیرآلات منزل هستند. هرکدام از این شیرآلات ویژگی های خاص خود را دارند که واضح است و ما نیز وارد جزئیات نخواهیم شد.

انواع شیرآلات از نظر مکانیزم

جدای از شیرآلات ساده قدیمی و تکی، شیرآلات مخلوط به ۳ نوع اصلی تقسیم می شوند. شیرآلات فلکه ای، اهرمی و هوشمند این ۳ نوع را تشکیل می دهند. در ادامه در خصوص هرکدام به صورت مختصر توضیح خواهیم داد:

شیرآلات فلکه ای

این نوع شیرآلات مدتی بر بام خرید و فروش شیرآلات بهداشتی بودند. تمامی افراد برای خرید شیرآلات به این نوع شیرها نگاه می کردند. مکانیزم آن‌ها بسیار ساده است. یک عدد مغزی درون هر شیر وجود دارد که توسط یک فلکه چرخانده می شود.

چرخش فلکه در جهت عقربه های ساعت، باعث چرخش پیستون مغزی در خلاف جهت عقربه های ساعت می شود. این پیستون نیز یک واشر را به بدنه شیر فشار می دهد و جریان آب قطع می شود. عکس همین مکانیزم برای باز کردن جریان آب رخ می دهد.

قطعه ای که بیشترین خرابی را در شیرآلات فلکه ای دارد، واشر است. واشر را به سادگی می توانید تعویض کنید. معمولاً خرابی واشر، چکه کردن شیر را به دنبال دارد. برای برطرف کردن چکه شیرآلات می توانید از این مطلب کمک بگیرید.

پس از واشر، مغزی شیرآلات ممکن است خراب شود. تعویض مغزی شیرآلات از تعویض واشر ساده تر است. به راحتی با یک آچارفرانسه و یک پیچ گوشتی می توانید خودتان مغزی شیرآلات خود را تعویض کنید. در این مطلب نیز می توانید از نحوه تعویض مغزی شیرآلات فلکه ای آگاه شوید.

موردی که به ندرت پیش می آید، خراب شدن فلکه شیرآلات فلکه ای است. ممکن است رزوه های آن خراب شده یا ترک بردارد و مجبور به تعویض آن شوید. برای تعویض این قطعه تنها به یک پیچ گوشتی نیاز خواهید داشت.

شیرآلات فلکه ای قیمت کمتری دارند و بازه تغییر فشار آب در آن‌ها بیشتر است. برخی افراد نیز ظاهر این نوع شیرآلات را به نوع اهرمی ترجیح می دهند. قیمت این نوع شیرآلات از نوع اهرمی کمتر است و در صورت خراب شدن، هزینه تعمیر آن‌ها کمتر خواهد بود.

میزان خرابی شیرآلات فلکه ای بسیار بیشتر از شیرآلات اهرمی است. از آنجایی که کارتریج موجود در شیرآلات اهرمی در خارج از کشور تولید می شود و کیفیت بسیار بالایی دارد، به ندرت اتفاق می افتد که نیاز به تعمیر داشته باشند اما شیرآلات فلکه ای دارای مغزی هایی هستند که بسیار بیشتر خراب می شوند.

شیرآلات اهرمی

شیرآلات اهرمی جدیدتر هستند و مکانیزم متفاوتی نسبت به شیرآلات فلکه ای دارند. این نوع شیرآلات خود به دو نوع تقسیم می شوند. برخی از آن‌ها دارای ۲ اهرم جداگانه برای آب سرد و گرم هستند. برخی نیز یک اهرم مشترک برای آب سرد و گرم دارند.

نوعی که دارای ۲ اهرم است، دارای ۲ کارتریج است و هرکدام مسئول باز و بسته کردن آب سرد یا گرم هستند. نوع دوم که نوع رایج تر است، تنها یک اهرم و یک کارتریج دارد. بالا و پایین رفتن اهرم باعث باز و بسته شدن مسیر اصلی آب می شود. با متمایل شدن اهرم به شما راست، آب به سمت سرد متمایل می شود. با چرخش اهرم به سمت چپ نیز، دمای آب بیشتر شده و آب به سمت گرم متمایل می شود.

اهرم وظیفه تغییر جهت و مکانیزم کارتریج را دارد. شیرآلات اهرمی واشر و مغزی ندارند و تنها یک کارتریج دارند. همین کارتریج است که تمامی این کارها را انجام می دهد و معمولاً قیمت بیشتری نیز از مغزی دارد. کارتریج ها پس از خراب شدن باید تعویض شوند و قابل تعمیر نیستند. از همین مطلب نیز می توانید نحوه تعویض کارتریج شیرآلات اهرمی را فرابگیرید.

شیرآلات هوشمند و دیجیتال

این نوع شیرآلات هنوز جایگاه محکمی در بین خریداران ایرانی پیدا نکرده اند. قیمت بالای این نوع شیرآلات مهم‌ترین فاکتور عدم اقبال آن‌ها است. شیرآلات هوشمند به سادگی چند دکمه قابل برنامه ریزی هستند. درجات مختلفی برای دمای آب دارند و به سادگی قابل استفاده هستند. هنگامی که دستان خود را جلوی شیر آب ببرید، حسگر آن‌ها فعال شده و مسیر آب را باز می کند. به همین دلیل است که برای صرفه جویی در مصرف آب بهترین گزینه هستند.

اگر این نوع شیرآلات خراب شوند، به سادگی قابل تعمیر نیستند و باید به نمایندگی یا تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید. بدون شک هزینه تعمیرات آن‌ها نیز به نسبت قیمت خرید آن‌ها بالا است.

بهترین شیرآلات ایرانی

در مطلب دیگری با عنوان «بهترین شیرآلات ایرانی» لیست کاملی از این شیرآلات حضورتان معرفی کردیم. با مراجعه به این مطلب می توانید اطلاعات مفصلی در خصوص شیرآلات ایرانی کسب کنید.

از میان شیرآلات ایرانی ۷ نام بخصوص از بقیه نام ها بیشتر مشاهده می شود که به ترتیب حروف الفبا نام خواهیم برد:

شیرآلات ایرانی درخشان

مجموعه صنعتی درخشان از سال ۱۳۸۲ شروع به کار کرده است. جدای از شیرآلات، هود، گاز رومیزی و سینک نیز توسط مجموعه درخشان تولید و به بازار عرضه می شود.

شیرآلات ایرانی راسان

این شرکت از سال ۱۳۷۶ شروع به کار کرده است. محصولات این شرکت را شیرآلات ایرانی فانتزی، اهرمی و کلاسیک تشکیل می دهند.

شیرآلات ایرانی شودر

شیرآلات شودر از سال ۱۳۷۰ در زمینۀ تولید و عرضه شیرآلات ایرانی مشغول به کار است. در وبسایت این شرکت تأکید ویژه ای روی اهمیت به «جزئیات» شده است.

شیرآلات ایرانی قهرمان

شیرآلات ایرانی قهرمان سال ۱۳۵۹ تأسیس شده است و بیشتر روی طراحی مدرن تمرکز دارند.

شیرآلات ایرانی کسری

شیرآلات کسری در سال ۱۳۸۱ تأسیس شده است. طبق گفته وبسایت این شرکت، هم اکنون بیش از ۹۰ طرح و مدل مختلف شیرآلات در این مجموعه تولید و به بازار عرضه می شود.

شیرآلات ایرانی کلار

فعالیت شیرآلات کِلار (کِلار پویا) از سال ۱۳۸۲ شروع شده است. به گفته وبسایت این شرکت، کلار اولین شرکت ایرانی تولیدکننده شیرآلات توکار است.

شیرآلات ایرانی کی دبلیو سی

با اینکه کی دبلیو سی (KWC) یک شرکت سوئیسی است اما شرکت شیرهای ساختمانی و صنعتی ایران در سال ۱۹۷۴ میلادی اقدام به عقد قرارداد انتقال تکنولوژی تولید شیرهای بهداشتی از این شرکت کرد.

شیرآلات اخوان، سهند و ملودی نیز سهم قابل قبولی از میزان فروش شیرآلات ایرانی دارند.

بهترین شیرآلات خارجی

در میان برندهای خارجی نیز نمی توان به سادگی انتخاب کرد و لیست تهیه نمود. با این وجود، سعی می کنیم معروف ترین و پرآوازه ترین شیرآلات خارجی را برای شما معرفی کنیم.

امریکن استاندارد (American standard)

این شرکت آمریکایی بیش از ۱۴۰ سال قدمت دارد و تنوع محصولات آن بسیار بالا است. ارگونومی محصولات امریکن استاندارد در کنار سادگی در طراحی، تطبیق بسیار زیبایی است که با سلیقه هرکسی همخوانی دارد. محصولات هوشمند این شرکت از بهترین های صنعت شیرآلات محسوب می شوند.

دلتا (Delta)

شرکت دلتا نیز آمریکایی است و تلفیقی از سبک مدرن و سنتی را در دستور کار دارد. یکی از مهم‌ترین اولویت های شرکت دلتا صرفه جویی در مصرف آب است. این شرکت نیز یکی از پیش قراولان شیرآلات هوشمند است و تقریباً در تمامی محصولات آن‌ها تکنولوژی سهیم است.

دَنز (Danze)

طراحی های بی نظیر این شرکت آمریکایی جوابگوی بیشتر سلیقه ها است. با اینکه دنز حدود ۲۰ سال سابقه دارد اما با حدود ۱۰۰۰ نوع محصول و طراحی متنوع در عرصه شیرآلات جای حرفی برای گفتن باقی نگذاشته است.

فیستر (Pfister)

فیستر بیش از ۱۰۰ سال در عرصه تولید شیرآلات تجربه دارد. این شرکت هم آمریکایی است و ابداعات زیادی در دنیای شیرآلات به ثبت رسانده است. یکی از شیرآلات آشپزخانه این شرکت به سادگی نصب شده و آب لوله کشی شما را مانند یک دستگاه تصفیه آب کاملاً تصفیه می کند.

کراوس (Kraus)

با اینکه شرکت آلمانی کراوس در سال ۲۰۰۷ تأسیس شده است اما رقیب قدرتمند و سرسخت محصولات آمریکایی است. سَری شیرآلات کراوس را می توان ۳۶۰ درجه به اطراف چرخاند. در محصولات این شرکت از کارتریج های سرامیکی شرکت مجارستانی معروف Kerox استفاده می شود.

کوهلر (Kohler)

زیبایی و کیفیت بی نظیر محصولات شرکت آلمانی کوهلر باعث شده که ما از نام بردن آن در این لیست خرسند باشیم. حدود ۱۵۰ سال از تأسیس این شرکت می گذرد و اگر با دقت به آستین پیراهن تیم فوتبال منچستر یونایتد نگاه کنید، نام این شرکت بر روی آن نقش بسته و شریک تجاری این تیم محسوب می شود.

موان (Moen)

شرکت آمریکایی موان نیز جزء شرکت هایی است که می توانید با اطمینان از محصولات آن استفاده کنید. تلفیق تکنولوژی با صنعت شیرآلات در این شرکت نیز به وضوح به چشم می خورد. سنسورهای سرعت جریان شیرآلات موان باعث می شود که ظروف خود را با قدرت بیشتری شسته و میزان آب کمتری مصرف کنید.